Droppet gaver – samlet inn penger til barn i Brasil
– Det er utrolig inspirerende å tenke på hva hver krone betyr, forteller Lise Mette.
Da hun og Odd Borgar for en tid tilbake begynte å snakke om en felles “60 + 61-års bursdagsfeiring”, var de begge enige om at de ønsket å gjøre noe annerledes.
- Selv om det er hyggelig å invitere folk, så er det utfordrende å ønske seg gaver. Vi føler at vi har alt vi trenger, forklarer Lise Mette.
I stedet valgte de å ønske seg penger til Misjonsalliansens arbeid blant fattige barn i Brasil. De opprettet et Facebook-arrangement hvor de delte bilder fra prosjektene og lenker, hvor gjestene kunne finne mer informasjon.
- Vi snakket om det, mannen min og jeg, hvordan det å gjøre noe meningsfylt ga oss ekstra lyst til å feire. Det føltes godt å kombinere en sosial anledning med å bidra til noe viktig, sier Lise Mette.
At valget falt på Misjonsalliansen skyldes at parets svoger, Sverre Vik, er nettverks- og menighetsansvarlig i organisasjonen og hadde snakket varmt om alt det gode som gjøres i prosjektene. Sverre deltok også i feiringen og uttrykte stor takknemlighet for parets engasjement.
– Jeg var beæret og rørt over at de ville gi alle gavene fra sin bursdagsfeiring til arbeidet vårt i Brasil, og at jeg fikk lov til å ha en så sentral plass i selskapet til å fortelle om prosjektene, sier han.
-De er jo min svoger og svigerinne, men også to av de varmeste menneskene jeg kjenner, med glødende hjerter!
Midlene som ble samlet inn vil gå til prosjekter som støtter flere hundre barn og deres familier i fattige områder i Brasil, hvor kriminelle bander og narkotika utgjør store trusler. Disse prosjektene, som springer ut fra lokale kirker, gir barn et trygt sted å delta i fritidsaktiviteter, skolehjelp og tilgang til trygge voksne.
– Dette arbeidet er en del av kirkens diakonale identitet. Det handler om å leve ut det kristne livet i praksis, stå opp for rettighetene til de svakeste, og utøve nestekjærlighet, sier Sverre.